I když je realizace vlastní kanalizace dražší záležitost, z dlouhodobého hlediska se vyplatí. Náročnější práce vás totiž čeká pouze na začátku, pak se o kanalizaci již starat nemusíte. Předejít problémům můžete pomocí čištění kanalizace a také pravidelnou revizí kanalizace. Pokud se objeví ucpaná kanalizace, či jiný problém, můžete se na nás obrátit také s opravou kanalizační přípojky.
Častou nejasností s kanalizacemi je jejich vlastnictví. Vlastníkem kanalizačních přípojek se od roku 2001 stává ten, kdo stavbu přípojky zaplatí. Vlastníkem jste tedy většinou vy. V ojedinělých případech se může stát, že stavbu přípojky zafinancuje obec nebo vodoprávní orgán, čímž získají vlastnické právo.
Kanalizační přípojka a stavební zákon
Na kanalizaci se vztahuje zákon o vodovodech a kanalizacích. Kanalizace je v něm definována jako samostatná stavba tvořená úsekem potrubí od vyústění vnitřní kanalizace stavby nebo odvodnění pozemku k zaústění do stokové sítě. Kanalizační přípojka však není vodním dílem.
Pro stavbu kanalizace je proto nutné mít vypracovanou projektovou dokumentaci a vyřízená potřebná povolení. Kanalizační přípojka musí být vodotěsná a nesmí zmenšit průtočný profil stoky. Jelikož se nejedná o vodní dílo, projekt vám může zhotovit kromě vodohospodáře také autorizovaný projektant pozemních staveb.
Postup při realizaci kanalizace
Realizace se skládá ze dvou částí. Projektové, kterou si musíte vyřídit sami, a realizační, kterou můžete svěřit nám. Jaké na vás čekají přesné kroky?
Projektová část
- Zjištění současného stavu: Nejdříve si zjistěte současné rozvody kanalizace. Informace o aktuálním stavu veřejné kanalizace by vám měli podat na místním obecním úřadě nebo správci kanalizace.
- Projekt kanalizace: Bez projektové dokumentace to jednoduše nejde. Projekt vám vypracuje autorizovaná osoba, kterou vám často doporučí správci kanalizací. Vypracování dokumentace většinou zabere 3 týdny, avšak dlouhé čekací lhůty mohou termín velmi protáhnout.
- Povolení kanalizační přípojky: Před stavbou potřebujete získat souhrnné stanovisko k projektu a územní souhlas stavebního úřadu. Při budování kanalizací nad 50 m se neobejdete ještě bez stavebního povolení.
- Smlouva se správcem kanalizace: Nakonec vás čeká ještě uzavření smlouvy se správcem kanalizací. Výstavbu kanalizace si poté přijedou zkontrolovat stavební technici.
Realizační část
- Výkopové práce: Pomocí bagru a další stavební mechanizace vykopeme rýhu pro položení potrubí. Za vhodnou hloubku kanalizace se většinou považuje nezámrzná hloubka čili 80 až 100 cm.
- Pokládka kanalizace: Po výkopu kanalizace následuje pokládka potrubí, což díky hydraulické ruce zvládneme během chvilky.
- Napojení kanalizace: Nyní již následuje připojení potrubí na veřejnou kanalizaci a také k rozvodům v nemovitosti. Důležitou součástí je samozřejmě tlaková zkouška kanalizace.
- Kontrola provozovatelem kanalizace: Na závěr se stavba předá ke kontrole správci kanalizace. Pokud ten vše schválí, máte hotovo.
Obrátit se na nás můžete také v případě realizace vodovodní přípojky, rekonstrukce vodovodní přípojky, nebo vám zajistíme kompletní zasíťování pozemku.
Cena kanalizace
Jak již bylo zmíněno, stavbu kanalizační přípojky platí její zřizovatel na vlastní náklady. Cena kanalizační přípojky se odvíjí především od délky přípojky, náročnosti výkopových prací, stavu terénu a jeho následných oprav. Do celkové ceny je třeba započítat vypracování projektu, cenu veškerých povolení, správní poplatky, výkopy, uložení potrubí, práci dělníků a také skládkování přebytečné zeminy.
V případě dodatečné realizace, kdy už máte terén upravený, doporučujeme stavbu provést metodou hydraulicky neřízeného protlaku. Při něm nedochází k poškození chodníků, silnic, či jiných zpevněných povrchů. Hydraulický neřízený protlak se hodí také na bezvýkopové opravy kanalizace. Pokud vás zajímá předběžná cenová nabídka, vyplňte poptávkový formulář a my se vám ozveme.