Stejně jako rekonstrukci kanalizace si musíte sami zaplatit také rekonstrukci vodovodní přípojky. Provozovatel vodovodu hradí pouze stavbu a opravy na veřejném prostranství. Výše nákladů při rekonstrukci závisí na náročnosti výkopových prací, použitém materiálu a nákladech za dokumentaci stavebních úprav. Při větších opravách nebo méně příznivém umístění přípojky bude možná nutné uzavřít kus chodníku, cyklostezky nebo silnice.
Za vodovodní přípojku je považováno potrubí od odbočení z vodovodního řadu k vodoměru nebo vnitřnímu uzávěru připojeného pozemku nebo stavby. Na opravy rozvodů v objektu je potřeba již další projekt.
Povolení, průběh a kdy je nutná rekonstrukce potrubí
K realizaci vodovodní přípojky potřebujete projekt vodovodní přípojky a také stavební povolení. Není tomu jinak ani při rekonstrukci. Jelikož se nejedná o vodní dílo, stačí mít potřebná povolení vodovodní přípojky jen od stavebního úřadu.
Kdy rekonstruovat vodovodní přípojku?
Opravy, či kompletní rekonstrukci je vhodné provést, když dojde k:
- prorůstání potrubí kořeny
- praskání potrubí
- silné korozi potrubí
- navýšení odběru vody
Při rekonstrukci již vybudované vodovodní přípojky byste si měli především ujasnit, jestli dojde ke změně spotřeby vody, nebo odběr zůstane stejný. Od tohoto bodu se pak odvíjí celá stavba. Pokud dojde ke změně spotřeby, bude třeba jiná velikost potrubí a tím možná i úprava ochranných pásem vodovodu. Pozor na pásma byste si měli dát také pokud plánujete přesun trasy přípojky.
Jaké se nabízejí metody opravy vodovodní přípojky?
- Odstranění vodního kamene: Vodní kámen se samozřejmě usazuje také v potrubí. I zde je nutné jej při větším množství odstranit. To lze provést mechanickými nebo chemickými prostředky.
- Oprava úniků vody: Pokud dochází k únikům vody, je nutné identifikovat místo úniku a provést potřebné opravy. To může zahrnovat výměnu těsnění, opravu prasklin nebo jiných poškození.
- Instalace ochranných prvků: Může být potřeba přidat nebo vyměnit různé ochranné prvky, jako jsou filtry, ventily nebo regulátory tlaku, aby se zlepšila funkčnost a životnost vodovodní přípojky.
- Výměna starého potrubí: Materiál potrubí časem ztrácí svou pevnost, čemuž napomáhá neustálá vlhkost, tlak zeminy i kořenů rostlin. Výměna potrubí vás proto časem nemine.
- Modernizace na nové materiály: Starší přípojky mohou být vyrobeny z materiálů, které již nejsou považovány za bezpečné nebo efektivní, jako jsou olověné trubky. Modernizace na nové materiály, jako jsou plastové nebo měděné trubky, může zlepšit kvalitu vody a spolehlivost systému.
Nové litinové i plastové potrubí musí projít tlakovou zkouškou, musí být vodotěsné a nesmí kvůli němu dojít k znehodnocení vodovodního řadu.
Z naší zkušenosti doporučujeme opravy spojit také s realizací kanalizační přípojky, terénními úpravami, nebo obměnou dlažby. Ať už se rozhodnete pro zhotovení vodovodní přípojky, kompletní zasíťování nebo budete potřebovat bourací práce, jsme tady pro vás.