Stejně jako stavbu kanalizace i její opravy, či rekonstrukci platí vlastník kanalizace. Na veřejném prostranství se jedná o provozovatele veřejné kanalizace, na soukromém pozemku většinou o majitele dané nemovitosti.
Během rekonstrukce byste měli počítat s náležitými náklady. Do rozpočtu vám kromě výkopové práce, použitého materiálu a dokumentace stavebních úprav mohou přibýt také náklady za uzavírku silnice nebo poplatky za stavební řízení. Při výběru materiálu potrubí byste měli zohlednit jak cenu, tak i životnost potrubí. Například ocelové potrubí vydrží 40 let, plastové potrubí na kanalizaci 60 let, a litinové i 110 let.
Rekonstrukce a stavební povolení
Ať už bude vaše rekonstrukce jakkoliv velká, vždy musíte provozovateli kanalizace předložit dokumentaci stavebních úprav. Správce kanalizace vám musí úpravy povolit. Co se stavebního povolení týče, mohou nastat dvě situace.
- Nemění se současná podoba přípojky (dimenze, délka, dispozice) – v tomto případě nemusíte opravu ověřovat ve stavebním řízení.
- Mění se současná podoba přípojky (dimenze, délka, dispozice) – za těchto podmínek se stavebnímu řízení nevyhnete.
Údržba kanalizační přípojky
Stejně jako o zahradu, dlažbu nebo chodník je třeba pečovat také o přípojku kanalizace. Díky čištění kanalizace se zpomalí proces opotřebení a prodlouží se doba bezpečného provozu kanalizace. Budoucí údržbě také pomůže vhodně zvolený druh kanalizace. Promyslete proto, jestli chcete mít pouze jednotnou kanalizaci, nebo odpadní vody oddělíte zvlášť do splaškové a dešťové kanalizace.
Rekonstrukce a opravy kanalizační přípojky
Za kanalizační opravy se považuje výměna stávajícího potrubí se zachováním dosavadní funkce, ať už na původním nebo novém místě.
Kdy a proč rekonstruovat kanalizaci?
Nad rekonstrukcí byste se měli zamyslet, pokud během revize kanalizace narazíte na tyto problémy:
- prorůstání potrubí kořeny
- praskání potrubí
- silná koroze potrubí
- ucpaná kanalizace
- havárie kanalizace
Kromě těchto bodů by mělo potrubí zvládnout také projít tlakovou zkouškou kanalizace.
Jaké se nabízejí metody opravy kanalizační přípojky?
Mezi opravy kanalizací se počítají, jak opravy samotné kanalizace, tak dalších kanalizačních prvků. V praxi používáme tyto metody:
- Vložkování kanalizace: Jedná se o bezvýkopovou opravu kanalizace. Vložkování probíhá například metodou obráceného rukávce, nebo pneumatickými sanačními pakry.
- Frézování kanalizace: Frézování probíhá pomocí motorové frézy, která čistí potrubí krouživými pohyby uvnitř potrubí. Takto se odstraňují usazeniny, vodní kámen, nánosy materiálu, ale také se odstraňují prorůstající kořeny.
- Opravy kanalizační šachty a poklopu: Při opravách by se nemělo zapomenout ani na další prvky kanalizací jako jsou šachty, poklopy nebo vpusti kanalizací.
Co byste měli před rekonstrukcí promyslet?
Pokud se rozhodnete rekonstruovat kanalizaci, zvažte také rekonstrukci vodovodní přípojky, abyste do země nemuseli kopat vícekrát. Z naší praxe doporučujeme před rekonstrukcí myslet na následující body:
- Financování rekonstrukce: Obnova kanalizace je vždy financována vlastníkem kanalizace.
- Ochranné pásmo kanalizace: Při případném přesunu potrubí byste měli myslet na dodržení důležitého ochranného pásma, které je stanoveno na 1,5 m u kanalizací do průměru 500 m a 2,5 m u kanalizací s průměrem nad 500 m.
- Trasování kanalizace: Trasováním se monitorují kanalizace, aby se objevily závady a poškození. K trasování se hodí inspekční kamera do kanalizace.
- Bezpečnost práce: V případě větších výkopů se vám bude hodit svahování jam, ale také následné terénní úpravy, abyste svůj pozemek vrátili zpět do původního stavu.
Ať už se rozhodnete pro rekonstrukci kanalizace, výkop vodovodní přípojky, nebo je před vámi teprve kompletní zasíťování, jsme tady pro vás.